Нитки

Нитка - кінцевий вид продукції, що отримується з волокна, її виготовляють шляхом кручення: простого, подвійного, потрійного, чотириразового. Найчастіше застосовують нитки потрійного кручення, коли 2 або 3, або 4 нитки простого кручення скручують між собою. Нитку виготовляють правим (Z) або лівим (S) крученням. Застосовують і комбіновану крутку, коли нитку простого кручення виконують праворуч, а подвійного (потрійного тощо) – вліво. Така нитка називається врівноваженою і сама не скручується
3.jpg
Міцність нитки визначають розривним навантаженням (максимальне навантаження при випробуванні на розрив), яке відповідає зусиллям, що виникають під дією сили тяжіння нитки та розривної довжини. Міцність нитки на розрив залежить від якості та кількості матеріалу, з якого вона виготовлена, від кількості кручень на 1м, структури (див. паспортні дані лавсан, капрон) стану нитки (суха або мокра) та інших факторів. Нитки характеризуються також такою фізичною характеристикою як розтяжність. Розтяжність - подовження, одержуване ниткою під навантаженням, що вимірюється в %. Еластичність нитки здатність змінюватися під впливом прикладеного до неї зусилля. Істирання та розлахмування ниток при їх терті один про одного, про грунт, Міцність нитки визначають розривним навантаженням (максимальне навантаження при випробуванні на розрив), яке відповідає зусиллям, що виникають під дією сили тяжіння нитки та розривної довжини . Міцність нитки на розрив залежить від якості та кількості матеріалу, з якого вона виготовлена, від кількості кручень на 1м структури (див.паспортні дані лавсан, капрон) стану нитки (суха чи мокра) та інших факторів. Нитки характеризуються також такою фізичною характеристикою як розтяжність. Розтяжність - подовження, одержуване ниткою під навантаженням, що вимірюється в %. Еластичність нитки - фурнітуру - одна з основних причин втрати міцності і зниження їх експлуатаційних властивостей. Ще однією величиною, що характеризує властивості нитки, є результуюча лінійна щільність - це лінійна щільність кінцевого продукту, отриманого в результаті процесів кручення, тобто відношення маси ниткоподібного матеріалу до його довжини (виражається в одиницях текс).
Нумерація ниток:

Товщина ниток характеризується масою одиниці довжини або довжиною, що припадає на одиницю маси. Товщина текстильних ниток виражається в тексах, номерах та день.

Товщина в системі тексу характеризується масою, що припадає на одиницю довжини. За одиницю маси приймається грам, за одиницю довжини – кілометр та за одиницю виміру – текс, або грам на кілометр. Товщину нитки в тексах або г/км (Тт) визначають за формулою:
                                  Тт=m*1000/L

Номер нитки дорівнює числу метрів нитки вагою 1г і визначається за такою формулою:
                                   N=L/g [м/г]

Номер нитки обернено пропорційний площі її поперечного перерізу і виражається формулою:
                                   N=1/Sy

S-площа поперечного перерізу в мм2; у – питома вага мг/мм3

Текс прямо пропорційний площі поперечного перерізу нитки
                                    Тт=Sy.


Товщина нитки в грошах або г/м дорівнює масі ниток довжиною 9000 м, вираженої в р.
                                       Тд=m*9000/L.

Для рибної промисловості використовуються кручені капронові нитки виготовлені з комплексних ниток, лінійної щільності 29, 93,5 і 187 текс.
Практично, для визначення діаметра, щільно, в один шар намотують 10 витків нитки на який-небудь стрижень, і, вимірюючи лінійкою відстань, яку вони займають, ділять на 10. Це і буде шуканим діаметром нитки.
Готові нитки повинні намотуються на циліндричні бобіни хрестовою намоткою. Маса пакування з нитками не повинна бути менше 0,5 і більше 2.5 кг для ниток з номінальною результуючою лінійною щільністю понад 150 текс, а також менше 0,3 і більше 0,7 кг для ниток з номінальною результуючою лінійною щільністю до 150 текс включно
                                   Позначення

Безымянный.jpg

Найчастіше нитки поділяють на швейні та технічні залежно від сфери застосування.

Технічні нитки - нитки, що виготовляються з урахуванням середовища застосування (кислота, луг), температури експлуатації, особливих умов тощо. Найбільшу еластичність і стійкість до стирання мають поліамідні нитки. Нитки характеризуються також такою фізичною характеристикою як розтяжність. Однією з областей застосування технічних ниток є зіткнення. Для виробництва сетеполотен найчастіше застосовуються поліамідні нитки, що пов'язано зі здатністю капрону давати усадку в результаті термічної обробки, що дає можливість закріпити вузли. Докладніше про виробництво та застосування сетеполотен