Виробництво канатів, мотузок, шнурів, тасьм, стрічок та ниток
Канати - найбільш відповідальний вид кручених та плетених виробів ф 8мм і більше зі збільшеним розривним навантаженням, підвищеною стійкістю до зносу та впливу навколишнього середовища. Вони, на відміну мотузок, виготовляються з довгих волокон, і зазвичай мають велику товщину.
Вони призначені для експлуатації в екстремальних умовах і випускаються для багаторазового та тривалого використання у промисловості, будівництві та на транспорті. Кручені вироби широко використовуються для оснащення і побудови знарядь лову, як каркасів ставних неводів, верхніх і нижніх підбір закидних неводів, тягових частин знарядь лову, будівельниками - як відтяжки і т.д. Канати широко застосовуються в промисловому рибальстві. Їх використовують для постійного буксирування знарядь лову, як такелаж, що біжить і стоїть, на монтажних і вантажопідйомних пристроях і т.д.
Канати розрізняються за матеріалами, способом звивки, міцності та багатьма іншими показниками. Найбільш поширені трипрядні канати тросової звивки. Кручення виробу виконують із волокон усіх видів, придатних для отримання пряжі. З луб'яних волокон у канатному виробництві застосовують пеньку, льон, манілу, сизаль, джут, кенаф та ін. З синтетичних канатів найбільш широко застосовуються капронові.
Капронові канати використовуються як підбір, пожил, урізів, відтяжок та знарядь лову. Капронові канати мають цілу низку переваг у порівнянні з рослинними канатами: великим розривним навантаженням, легкістю, не піддаються гниття, мало намокають у воді і добре працюють при динамічних навантаженнях. Кручені капронові канати мають трипрядну структуру.
Поперечний розмір виробів канатної групи найчастіше визначають довжиною кола. Найважливішою технічною властивістю канатів є їхня міцність. Вона виражається показниками: сумарною міцністю всіх каболок, що становлять канат і міцністю каната, званої агрегатною міцністю, і та, й інша характеризується розривним зусиллям.
Структура канатів
На вигляд вихідного матеріалу канати діляться на волокнисті, сталеві (дротяні) і комбіновані (змішані). Волокнистими називаються канати із волокнистих матеріалів. Вони поділяються на рослинні та синтетичні. Рослинні канати виробляють із пряди, джуту, сизалі та маніли, синтетичні – з різних хімічних волокон – капрону, лавсану, поліпропілену.
Канати бувають три-, чотирипрядні та багатопрядові (8 або 16 пасм). Як виняток трапляються п'ятипрядні грубі канати кабельної роботи. Перші краще, так як між пасмами менше порожнеч, де може накопичуватися бруд і волога, перетин каната не деформується при навиванні на барабани або при обгинанні блоків. Трипрядні троси зустрічаються найчастіше, але поширені також і чотирипрядні троси. У середині такого чотирипрядного троса, якщо його товщина 50 мм і більше, є п'яте більш тонке пасмо (сердечник),яка заповнює порожній простір, що залишається між чотирма пасмами. Трипрядні троси набагато міцніші за чотирипрядні такої ж товщини при розмірах до 125 мм. При розмірах, що перевищують 150 мм, чотирипрядні троси виявляються міцнішими за відповідні трипрядні. Канати бувають тросової роботи та кабельної роботи.
Канати кабельної роботи
Канати кабельної роботи відрізняються тим, що волокна сплітають чотири рази. Троси кабельної роботи щільніші і тому менше зношуються і менше затримують вологу порівняно з тросами тросової роботи. Троси кабельної роботи дорожчі та слабші порівняно з тросами тросової роботи того ж діаметра. У літературі тросами кабельного типу також називають троси з плетеним обплетенням (напри
клад альпіністські мотузки).
Канати тросової звивки (класична звивка)
При виготовленні канатів тросової роботи волокна, що їх складають, звивають три рази. Спочатку волокна звивають у каболки (пряжу), потім каболки звивають у пасма, а пасма - в канат. Канати, скручені з пасм, мають дві крутки: каболки скручені в пасма (перша крутка), пасма скручені в канати (друга крутка). За цією ознакою їх називають канатами подвійної крутки, прямого пуску або тросової роботи. Троси пологої звивки витримують великі зусилля, але крутосвиті троси менше зношуються, вони довговічніші.
Якщо три або чотири таких канати скрутити разом, утвориться канат потрійного (зворотного спуску) або кабельтової звивки. Складові їх канати називаються стренгами, а самі кабельтові канати - трьох-або чотиристрендними. Напрямок круток пасм, стендей і самих канатів позначається так само, як і для ниток: права Z, ліва S. Конструктивно канати бувають SZ, ZSZ, SZS і т.д. д; причому остаточна крутка визначає напрямок крутки самого каната, У рибній промисловості переважна більшість канатів має праву крутку.
Крутку каната визначають так само, як і крутку ниток, числом витків пасм на одиницю каната (на 1 м), приймаючи число витків не одного пасма, а сумарно всіх пасм. Величина витків впливає на зовнішній вигляд катата та його технічні властивості: чим вона більша, тим рівніша і вологостійкіша канат. Однак зі збільшенням крутки зростають жорсткість і неврівноваженість каната, прагнення розкрутитися. Зайва крутка зменшує міцність каната.
Товщина каната характеризується його діаметром, що визначається так само, як і для мотузок. Іноді вона товщина виражається як довжина кола поперечного перерізу каната (мм). Визначають за допомогою сталевої рулетки. Стрічкою шириною не менше 5 мм щільно охоплюють канат і вимірюють довжину кола. Товщину середніх і тонких канатів можна визначити за допомогою смуг паперу, що обертаються навколо каната, як стрічкової рулетки. Проколів шпилькою кінці смужки, загорнувши один на інший, розгортають смужку і вимірюють відстань між проколами, яка дорівнює довжині кола каната.
Квадратні канати
1950-х роках з'явилися так звані квадратні троси — трос плетуть з восьми пасм, чергуючи їх попарно, причому одна пара в тросі йде за годинниковою стрілкою, а інша — проти. Такі троси виходять м'якими, без сукрутин. Вони зберігають ці властивості навіть після намокання.
Міцні властивості канатів та методи їх випробування
Вироби канатної групи з текстильних ниток поряд з високим розривним навантаженням повинні мати підвищену зносостійкість, стійкість до впливів зовнішнього середовища (вологості, температури, світлового опромінення) в умовах експлуатації, малим подовженням при робочих навантаженнях і т.д.
При виборі діаметра слід звернути увагу на середні розривні характеристики і подовження при розриві каната. При правильному виборі кручених виробів збільшується їх термін служби та знижуються витрати на купівлю нових.
Див. Вимоги до силових шнурів і канатів та методи їх випробування